Uncategorized

Co oznacza skrót DLT?

Co oznacza skrót DLT?

Kiedy warto zdecydować się na domowe leczenie tlenem?

Możliwość domowego leczenia tlenem dla wielu ludzi wiąże się ze znaczną poprawą komfortu codziennego życia, a także z szansą na kontynuowanie leczenia w miejscu, które znają i wśród osób, które są im bliskie. Z takiej opcji korzystają między innymi pacjenci zmagający się z przewlekłymi chorobami płuc, ale tlenoterapia domowa cieszy się również coraz większym zainteresowaniem osób, które chciałyby wspomóc leczenie poszczególnych dolegliwości związanych z pracą układu oddechowego. Dlatego też warto dowiedzieć się, na czym polega domowe leczenie tlenem, zwane również DLT, i zdecydować, czy zakup koncentratora tlenu okaże się godnym uwagi wyborem.

 

Domowe leczenie tlenem – najważniejsze wskazania

O konieczności przeprowadzenia domowego leczenia tlenem najczęściej decyduje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz w wyniku wykonania niezbędnych badań. Dzięki temu lekarz może również dobrać odpowiednie stężenie tlenu dla danej osoby oraz udzielić wszystkich niezbędnych instrukcji dotyczących prawidłowego przeprowadzania tlenoterapii. Warto jednak wspomnieć, że jeśli chodzi o domowe leczenie tlenem, wskazania najczęściej mówią o takich chorobach jak:

– przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),

– mukowiscydoza,

– astma oskrzelowa,

– rozedma płuc,

– zaawansowane zmiany pogruźlicze i pozapalne.

Oprócz tego DLT niekiedy stosuje się w przypadku chorób płuc, które obniżają saturację. Wówczas tlenoterapia nie tylko dostarcza organizmowi niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tlenu, ale także poprawia komfort życia, redukując poczucie stresu czy niepewności i ułatwiając sen. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że koncentratory tlenu nie są w stanie zastąpić respiratorów. Mimo że obydwa urządzenia często stosuje się w szpitalach przy pacjentach zmagających się z chorobami układu pokarmowego, koncentrator nie oddycha za daną osobę, a jedynie zapewnia jej dostęp do wyższego stężenia tlenu.

W niektórych przypadkach domowa terapia tlenowa może również pomóc osobom starszym lub kobietom w ciąży. Należy jednak przy tym pamiętać, żeby nie stosować regularnie tlenoterapii bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Tlen w zbyt dużym stężeniu i o zbyt dużej ilości może niekiedy negatywnie wpływać na pracę organizmu, a także przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Dlatego też warto zadbać o to, aby w przypadku regularnego stosowania DLT uzyska od lekarza wszystkie ważne instrukcje, a także znaleźć osobę, która będzie co jakiś czas kontrolowała prawidłową pracę urządzenia.

Co oznacza skrót DLT?

DLTdomowe leczenie tlenem i urządzenia, w które warto zainwestować

Jak już wspomnieliśmy, możliwość przeprowadzenia tlenoterapii w domu pozytywnie wpływa na samopoczucie i wygodę każdego pacjenta. Ponadto pobyt w domu zmniejsza ryzyko zarażenia się innymi chorobami, które mogłyby jeszcze bardziej osłabić i tak zmęczony już organizm. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, jak wybrać wysokiej jakości koncentrator tlenu DLTdomowe leczenie tlenem pozwoli wówczas na uzyskanie lepszych efektów, a także okaże się lepiej dopasowane do potrzeb danej osoby.

Rozważając skorzystanie z tlenoterapii, warto między innymi wspomnieć o stacjonarnych koncentratorach tlenu. Tego typu urządzenia działają w trybie ciągłym, dostarczając pacjentowi tlen poprzez usunięcie innych gazów z powietrza, a także cechują się nieco większą wagą wynoszącą około 20 kg. Należy jednak wspomnieć, że stacjonarne koncentratory tlenu nie uniemożliwiają poruszania się. Zazwyczaj są wyposażone w specjalne kółka, które ułatwiają przemieszczenie się z koncentratorem w taki sposób, aby nie męczyć pacjenta.

Oprócz tego warto wspomnieć o takich urządzeniach jak koncentratory tlenu przenośne, czyli mobilne. Tego typu modele pozwalają pacjentom na wygodne korzystanie z różnego rodzaju aktywności fizycznych, ponieważ są lekkie i łatwe do przenoszenia. Dlatego też świetnie sprawdzą się w przypadku osób zmagających się z chorobami płuc, które nie chciałyby jednak rezygnować ze swoich codziennych pasji i zainteresowań.

Polecane produkty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *