Uncategorized

Co to jest konwekcja i jak działa?

Co to jest konwekcja i jak działa?

Co to jest konwekcja i jak działa?

Czy nie raz zastanawiałeś się, jaka jest różnica między grzejnikiem konwekcyjnym i konwektorowym? Są to określenia używane wymiennie i spotykane w wielu sklepach, jako nazwa tego samego urządzenia. Takie urządzenia wykorzystują do działania zjawisko konwekcji. Czym jest konwekcja i jak działają takie grzejniki?

Do zjawiska konwekcji dochodzi wtedy, gdy różnica temperatur wprawia w ruch cząsteczki powietrza. Jak wiemy z fizyki, cieplejsze powietrze unosi się do góry, zaś zimne opada ku dołowi. Na takiej samej zasadzie działają właśnie grzejniki konwektorowe, które ogrzewają zimne powietrze znajdujące się przy podłodze, a następnie ogrzane powietrze uwalniają górą.

 

Grzejniki elektryczne energooszczędne

Grzejniki konwektorowe mają swoje plusy i minusy. Sposób, w jaki cyrkuluje powietrze powoduje, że ciepłe ogrzane powietrze przemieszcza się do góry, pod sam sufit. Zimne powietrze natomiast kumuluje się przy podłodze, dlatego często przy ogrzewaniu konwekcyjnym będziemy odczuwać chłód podłogi.

Grzejniki konwekcyjne mają jednak też swoje plusy. Postępująca technologia sprawiła, że takie urządzenie nie muszą się nam już kojarzyć z wysokimi rachunkami za elektryczność czy szpecącym wyglądem. Współczesne grzejniki konwektorowe przybierają coraz to nowocześniejszy wygląd oraz dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów sterowania – są coraz bardziej energooszczędne. Dodatkowo zastosowanie wysokiej jakości materiałów sprawia, że są to urządzenia, które będą nam służyć przez lata. Pomimo wyższych cen energii elektrycznej, w porównaniu z innymi źródłami energii, elektryczne grzejniki konwektorowe mają głównie tą przewagę, że mogą być użytkowane w prawie każdej przestrzeni, w której zastosowanie innego ogrzewania byłoby nie możliwe.

Zaletą grzejników konwektorowych jest bardzo szybko odczuwalne ciepło (jednocześnie też dosyć szybko stygną). Grzejniki elektryczne są stosunkowo lekkie, dlatego mogą być zamontowane na każdej ścianie. Jedynym wymogiem, co do montażu są minimalne odległości od podłogi i ściany, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.

Kolejną przewagą elektrycznych grzejników konwektorowych jest zdecydowanie ich niski koszt zakupu oraz koszt serwisu. Są tak naprawdę bardzo uniwersalne – nowoczesne formy grzejników w postaci szklanych paneli wkomponują się również w każde wnętrze, a dodatkowo nie zajmą dużo miejsca. Funkcjonalność, jaką nam zapewniają, na pewno zrekompensuje nam ich minusy. Możliwość sterowania grzejnikiem z poziomu aplikacji w telefonie, czy dowolne ustawienie temperatury na każdy dzień tygodnia, a nawet godzinę sprawia, że elektryczny grzejnik konwektorowy jest bardzo prosty w obsłudze i jednocześnie pozwala zaoszczędzić nasze pieniądze.

Co to jest konwekcja i jak działa?

 

Grzejnik elektryczny z termostatem

Grzejniki elektryczne mogą nam służyć, jako główne ogrzewanie domu czy mieszkania, ale mogą też stanowić doskonałe uzupełnienie istniejącego już systemu grzewczego. Montaż urządzenia służącego do stałego ogrzewania pomieszczenia, jest zazwyczaj bardzo prosty. Grzejnik konwektorowy można powiesić na ścianie – oszczędzając przy tym przestrzeń lub postawić w dowolnym miejscu z dostępem do prądu. Nowoczesne grzejniki wyposażone są w termostat, który umożliwia nam ustawienie temperatury zazwyczaj z dokładnością, co do 1 stopnia Celsjusza. Taki grzejnik nie powinien się również nagrzewać do skrajnych temperatur, aby zapobiec przypadkowym oparzeniom. Nowoczesne grzejniki elektryczne wyposażone są również w systemy zapobiegające przegrzaniu. Najlepsze posiadają nawet podwójne zabezpieczenia.

Grzejniki konwektorowe, które będą służyć głównie w celu dogrzewania pomieszczeń i uzupełnienia istniejącego systemy grzewczego zazwyczaj nie są aż tak zaawansowane, dzięki temu ich cena jest zdecydowanie niższa. Takie grzejniki ze względu na wyższe koszty eksploatacji polecane są do sporadycznego ogrzewania. Mobilne grzejniki konwektorowe zazwyczaj nie posiadają tak czułego termostatu, a ich powierzchnia nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur.

Co to jest konwekcja i jak działa?

 

Jaki grzejnik elektryczny kupić?

Grzejniki elektryczne są bez wątpienia jednymi z najwygodniejszych urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń.  Mnogość funkcji, łatwość instalacji, a także piękny wygląd przemawiają za ich zakupem. Wybierając grzejnik konwektorowy należy jednak zwrócić uwagę na jego budowę oraz parametry. Warto też przemyśleć miejsce jego przeznaczenia. W przypadku miejsc wilgotnych takich jak łazienka, urządzenia powinno posiadać obudowę o wysokiej szczelności, odporną na wilgoć – parametr IP minimum 21.

Grzejnik elektryczny powinien być wykonany z materiałów wysokiej, jakości – tanie grzejniki zbudowane z wątpliwej, jakości surowców nie spełnią swojej funkcji, a dodatkowo zużyją dużo energii. Warto też zwrócić uwagę na moc urządzenia, dzięki temu będziemy mogli określić czy urządzenie sprosta wymaganiom na danej powierzchni pomieszczenia.

Jeśli chodzi o montaż – większość producentów dołącza do zestawu uchwyt mocujący do ściany oraz nóżki. Dzięki temu możemy w każdej chwili zdecydować jak i gdzie zamontować grzejnik.

Przy wyborze grzejnika elektrycznego należy jednak pamiętać, że warunkiem jego efektywności jest również dobra izolacja budynku. Gdy tego zabraknie – ogrzewanie elektryczne może generować bardzo duże koszty.

Co to jest konwekcja i jak działa?

 

Jaki grzejnik do pokoju 20m2?

Jeśli zależy nam na energooszczędnym i jednocześnie nowoczesnym grzejniku elektrycznym warto wybrać grzejnik konwektorowy HBO. Moc 2000W w zupełności wystarczy do ogrzania takiej przestrzeni. Grzejnik elektryczny ma minimalistyczny design, panel wykonany jest z wysokiej jakości szkła hartowanego, a aluminiowy element grzejny zapewnia komfortowe ciepło. Grzejnik konwektorowy szybko się nagrzewa, jest wyposażony w termostat oraz umożliwia zaprogramowanie temperatury na dowolny dzień tygodnia oraz godzinę. HBO jest bardzo prosty w montażu, uchwyty dołączone do zestawu umożliwiają zawieszenie go na ścianie lub postawienie w dowolnym miejscu. Stylowy wyświetlacz LCD z funkcją dotykową sprawia, że wygląda bardzo nowocześnie.  Dodatkowo grzejnik posiada funkcję wykrywającą otwarte okno, dzięki czemu jego koszty eksploatacji ulegają jeszcze większemu obniżeniu. Grzejnik szklany HBO jest w pełni bezpieczny – posiada podwójną ochronę przed przegrzaniem oraz blokadę zabezpieczającą przed dziećmi.

 

Polecane produkty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *