Zewnętrzne kominki gazowe — jaka butla gazowa do kominka?
Kominki gazowe to urządzenia, które pozwalają nam cieszyć się wypoczynkiem na ogrodzie w chłodne wieczory i zimniejsze pory roku. Takie ogrzewacz można ustawić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Aby jednak móc z niego korzystać, zaopatrzyć należy się w odpowiednio dopasowaną butlę gazową. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, jaką butlę wybrać do ogrzewaczy gazowych: czy lepsza jest butla z gazem propan butan, czy może z czystym propanem oraz jakie pojemności i wymiary butli gazowej wybrać do zasilania kominków z naszej oferty.
Faro Planika
Gaz propan-butan czy czysty propan?
W Polsce dostępne są butle z dwoma rodzajami gazu LPG. Butle z czystym propanem i mieszanką gazów propan i butan. Podstawową różnicą w przypadku tych dwóch rodzajów gazu jest temperatura wrzenia, czyli temperatura, w której gaz przejdzie ze stanu ciekłego w gazowy. Czysty propan zawrze już w temperaturze -42 stopni Celsjusza, propan-butan dopiero w -4 stopniach Celsjusza. Wybór czystego propanu jest więc wskazany, jeśli zamierzamy korzystać z kominka zimą lub gdy temperatury na dworze spadną poniżej -4 stopni. Przewagą czystego propanu jest również jego kaloryczność, a co za tym idzie lepsza wydajność, dlatego do zasilania kominków gazowych rekomendujemy butle z czystym propanem. Jeśli kominek ma być użytkowany głównie w porach roku, gdy temperatury nie spadają tak nisko, wystarczający będzie także zakup butli z gazem propan-butan, jest ona zdecydowanie tańsza i łatwiej dostępna.
Faro Planika
Jaka wielkość butli gazowej?
Na polskim rynku dostępne są zarówno 5, 8, 10, 11, jak i 33-kilogramowe butle gazowe. Małe butle o wadze 5 i 8 kilogramów niestety nie znajdą zastosowania w przypadku dużych kominków gazowych. Z kolei butle o wadze 33 kg to butle przemysłowe, przeznaczone głównie do stosowania w pracach budowlanych i instalacyjnych. W przypadku kominków gazowych zalecamy więc użycie standardowej butli 11 kg. Taki wymiar butli wystarczy, aby kominek działał wydajnie, a jednocześnie bez konieczności częstej wymiany butli. Butla 11 kg o wymiarach 300 × 595 × 300 mm będzie również idealnie pasować do kominków wolnostojących Madera. W modelach tych butla umieszczona jest pod paleniskiem i idealnie mieści się w zamykanej estetycznej komorze.
Faro Planika
Jak podłączyć butlę gazową do kominka?
Podłączenie butli gazowej jest prostą czynnością, należy jednak zachować ostrożność. Standardową butlę, 11-kg z gazem propan-butan należy podłączyć do kominka za pomocą węża i reduktora znajdującego się w zestawie. Najważniejszą czynnością jest sprawdzenie stanu uszczelki w butli, w przypadku jakiegokolwiek odkształcenia lub uszkodzenia nie należy jej używać, a wymienić uszczelkę na nową. Po podłączeniu węża i reduktora, zawór butli należy odkręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli połączenie jest szczelne, można już cieszyć się ciepłem ze swojego kominka. Jeśli nadal nie wiesz jak podłączyć butlę gazową do kominka, obejrzyj film instruktażowy znajdujący się poniżej.
Jak przechowywać butlę z gazem?
Butli z gazem płynnym nie można przechowywać w pomieszczeniach wilgotnych, mało przewiewnych oraz znajdujących się poniżej poziomu terenu. Nie należy ich również umieszczać w pobliżu urządzeń grzewczych – minimalna odległość od tego rodzaju urządzeń to 1,5 m. Butla napełniona gazem musi być przechowywana w pozycji pionowej, w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Zawór powinien być zamknięty, a króciec zaślepiony plastikową nakrętką. Butlę z gazem bez obaw przechowywać można na słońcu oraz na mrozie, należy jednak pamiętać, aby temperatura w miejscu, w którym jest przechowywana, nie wynosiła stale więcej niż 35°C. W przypadku przechowywania na zewnątrz zalecane jest użycie specjalnego pokrowca, który będzie ją chronił przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.