Uncategorized

Lampa antydepresyjna

Lampa antydepresyjna

Światłoterapia lampami antydepresyjnymi

Lampa antydepresyjna do fototerapii cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Urządzenia te są chętnie kupowane szczególnie jesienią i zimą, gdy dni stają się krótsze, a ilość światła słonecznego nie jest wystarczająca do zachowania dobrego samopoczucia. To właśnie wtedy wiele osób dotyka tzw. jesienna chandra. Jak sobie z nią szybko poradzić?

Z tego artykuły dowiesz się:

W jaki sposób lampy antydepresyjne działają na nasz organizm?

Czy specjaliści zalecają ich stosowanie?

Jak używać lampy antydepresyjne?

Jakie są przeciwwskazania do używania lamp antydepresyjnych?

Brak słońca powoduje zaburzenia procesów fizjologicznych człowieka, u wielu osób pojawiają się właśnie wtedy objawy sezonowej depresji. Dużo ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co im dolega, a tym bardziej nie znają sposobu na pozbycie się dokuczliwych objawów spowodowanych niedoborem promieni słonecznych.

Brak słońca szczególnie w godzinach porannych powoduje zakłócenie cyklu snu i rytmu wydzielania melatoniny, czyli hormonu, który steruje naszym zegarem biologicznym. Dodatkowo powoduje obniżenie poziomu serotoniny odpowiedzialnej za nasz dobry nastrój.

Najczęstsze objawy depresji sezonowej jesienno-zimowej:

  • kłopoty z koncentracją, smutek, lęk, drażliwość
  • wahania nastroju
  • brak motywacji do działania
  • apatia, poczucie beznadziei
  • utrata zainteresowań, zobojętnienie
  • nadmierny apetyt (zwłaszcza na słodycze) ·    
  • nadmierna senność
  • osłabienie popędu seksualnego
  • u kobiet nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Jak działa lampa antydepresyjna?

Lampy do fototerapii potocznie nazywane lampami antydepresyjnymi, działają na zasadzie rekompensowania nam niedoborów naturalnych promieni słonecznych. Terapia światłem przyczynia się do zwiększenia wydzielania serotoniny, a co za tym idzie – poprawy nastroju. Jednocześnie reguluje wydzielanie melatoniny i poprawia, jakość snu. Fototerapia ma, więc wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia, zdecydowanie polepsza poziom skupienia i koncentracji, zwiększając tym samym naszą wydajność w pracy.

Światło słoneczne ma natężenie 100 tysięcy luksów, większość lamp znajdujących się w pomieszczeniach ma natężeniu zaledwie 500 luksów. Pozytywne efekty wynikające z rekompensaty promieni słonecznych odczujemy już przy użyciu lampy o natężeniu 2 tysiące luksów. Lecznicze światło z antydepresyjnych lamp medycznych z naszej oferty ma natężenie od 2, 5 do 10 tysięcy luksów. Im większe natężenie światła, tym krótszy powinien być czas ekspozycji. Istotny jest również kąt padania światła oraz odległość lampy od oka.

Lampa antydepresyjna jak stosować?

Fototerapia pozwala wyrównać nasz rytm okołodobowy sen – czuwanie, dlatego jej stosowanie rano przyniesie najlepsze efekty. Dodatkowo uzupełnieniem powinien być seans wieczorny, ale co najmniej dwie godziny przed snem. Seanse powinny trwać minimum 30 minut – najlepiej do godziny. W czasie seansów możemy wykonywać codzienne czynności, czytać książkę, rozwiązywać krzyżówki czy pracować. Należy jednak pamiętać, aby stale znajdywać się w zasięgu lampy – każdy producent podaje zasięg działania konkretnego modelu lampy antydepresyjnej.  Aby leczenie przyniosło efekt, musi zostać przeprowadzony przynajmniej kilkutygodniowy cykl sesji.

Lampa antydepresyjna czy działa?

Lekarze od lat zalecają terapię specjalnymi lampami medycznymi o zwiększonym natężeniu światła. Co ciekawe w krajach skandynawskich – szczególnie narażonych na niedostatek promieni słonecznych, lampy do fototerapii znajdują się w większości ośrodków zdrowia, na lotniskach i w miejscach pracy. Inne europejskie kraje idą w ich ślady dostrzegając zdrowotne korzyści ze stosowania lamp antydepresyjnych w miejscach publicznych.

Przebieg zabiegu przy użyciu lampy antydepresyjnej.

Siadamy przed lampą w odległości około pół metra. W tym czasie możemy oczywiście wykonywać codzienne czynności takie jak np. czytanie książki. Co jakiś czas należy spoglądać w światło lampy. Naświetlanie należy rozpocząć przy zaobserwowaniu pierwszych objawów depresji sezonowej. Jeśli nie występują, najlepiej tydzień przed zmianą czasu z letniego na zimowy. Fototerapia jest potwierdzoną i skuteczną metodą walki z depresją sezonową. Już po paru dniach można zaobserwować efekty jej stosowania: odczuwalną ulgę i poprawę nastroju, zmniejszenie senności,  stabilizację apetyt i większą wydajność.

Lampa antydepresyjna przeciwwskazania

Z lamp antydepresyjnych nie powinny korzystać osoby zażywające środki farmakologiczne, które mogą powodować nadwrażliwość na światło. Niewskazane jest również używanie ich w przypadku chorób oczu, takich jak: jaskra, zapalenie spojówek, dolegliwości związane z siatkówką i soczewką. Fototerapia nie jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z migrenami.

Lampa antydepresyjna

Jaką lampę antydepresyjną wybrać?

Na polskim rynku dostępne są zarówno lampy polskich producentów takie jak lampa antydepresyjna Fotovita, jak i produkty renomowanych firm z Finlandii czy Belgii.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się lampa antydepresyjna Innolux Rondo Led 400 oraz lampa antydepresyjna Fotovita fv-10 duża.

Wybierając lampę powinniśmy się kierować natężeniem światła, które może ona nam zapewnić. W naszym sklepie dostępne są tradycyjne stojące lampy antydepresyjne, lampy sufitowe oraz okulary antydepresyjne, które pozwolą nam na maksymalną swobodę ruchów podczas fototerapii.  Znajdą tu również Państwo produkty z elektronicznym sterowaniem i designerskim wyglądem. Rekomendowane przez nas produkty pozwolą Państwu na wybór w zakresie różnego natężenia światła, jak również na wybór w zakresie atrakcyjnej ceny produktu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

https://www.steryliailed.pl/kategoria-produktu/lampy-antydepresyjne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *