Uncategorized

Meble z eukaliptusa

Meble z eukaliptusa

Meble z eukaliptusa


Nadejście wiosny i lata sprawia, że coraz częściej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu, na tarasie, ogrodzie czy balkonie. Inwestycja w wygodne i stylowe meble ogrodowe powinna więc być przemyślana. Warto pod uwagę wziąć rodzaj drewna, z którego są wykonane. Czy meble z eukaliptusa to dobry wybór?

Meble z eukaliptusa

Meble z drewna egzotycznego


Wśród drewna egzotycznego do wytwarzania mebli ogrodowych coraz częściej wykorzystuje się drewno eukaliptusowe. Drewno eukaliptusowe pochodzące z Australii jest jednym z najtwardszych gatunków drewna na świecie. Jest niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki swoim hydrofobowym właściwościom niezwykle odporne na wilgoć. Powierzchnia drewna pokryta jest barierą ochronną w postaci naturalnego oleju, która nie dopuszcza do przenikania wody w głębsze struktury materiału. Drewno z eukaliptusa jest również niezwykle odporne na grzyby, owady oraz bakterie dlatego stanowi idealną bazę pod meble ogrodowe.


Meble z eukaliptusa charakteryzują się długą żywotność oraz minimalną koniecznością pielęgnacji. Kolorystyka mebli zależy od wykorzystanego surowca i waha się między jasną, bursztynową a czerwonobrązową.

Meble z eukaliptusa

Właściwości drewna eukaliptusowego.

Klasa  
Współczynnik Brinella BNH
 Przykładowe gatunki
I< 2,0sosna
II 2,1 – 3olcha, brzoza, klon europejski
III 3,1 – 4czereśnia, mahoń, orzech amerykański, sapella, iroko, teak, wiśnia, dąb, dąb czerowny, buk, jesion
IV > 4,1drzewo różane, doussie, palisander, EUKALIPTUS, klon kanadyjski, merbau, badi, tali, jatoba


I – drewno miękkie
II – drewno średniej twardości
III – drewno twarde
IV – bardzo twarde drewno

Meble z eukaliptusa

Drewno eukaliptusowe konserwacja


Drewno eukaliptusowe pomimo swojej trwałości, tak jak każde inne drewno wymaga minimalnej pielęgnacji. Z wiekiem drewno poddane intensywnej eksploatacji oraz niszczącym warunkom atmosferycznym może blednąć i wysychać, dlatego tak ważne jest spowolnienie tego procesu. Minimalne pielęgnacja drewna eukaliptusowego powinna obejmować dwukrotne olejowanie w ciągu sezonu. Olejowanie drewna powinno się przeprowadzić również przed pierwszym użytkowaniem. Do tego celu można użyć specjalnych olei do konserwacji drewna. Można też z powodzeniem użyć zwykłego oleju lnianego, które doskonale zabezpieczy meble. Jeśli zauważymy jakiekolwiek ubytki bądź rysy, przed olejowaniem, meble można przeszlifować papierem ściernym i odpylić. Do nałożenia oleju można użyć bawełnianej szmatki lub pędzla. Wcieranie oleju powinno się wykonywać wzdłuż słojów drewna. Po upływie 30 minut do godziny nadmiar oleju należy zetrzeć suchą szmatką.

Meble z eukaliptusa

Czyszczenie mebli z drewna egzotycznego


Przed przystąpieniem do konserwacji, meble powinno się oczyścić ze wszystkich zabrudzeń. Do tego celu najlepiej użyć ścierki lub szczotki o miękkim włosiu. W przypadku mocniejszych zabrudzeń i corocznej konserwacji, należy również użyć wody z dodatkiem łagodnego mydła.


Pielęgnacja mebli z eukaliptusa


Aby
zachować wygląd i przedłużyć żywotność mebli ogrodowych, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami pielęgnacyjnymi:


– Nakładaj olej do pielęgnacji drewna egzotycznego (zalecamy olej lniany spożywczy) na powierzchnię produktu czystą szmatką co 12 tygodni lub częściej, w zależności od warunków pogodowych.


– Nakładaj olej na wszystkie powierzchnie produktu, w tym „trudno dostępne” i ukryte powierzchnie, zwracając szczególną uwagę na połączenia i krawędzie zakończeń (zalecane 1 raz w roku przed lub po sezonie).


– Chroń meble przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i przechowuj je zimą pod przykryciem lub w pomieszczeniu.

Polecane produkty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *