Jak działa koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu to zaawansowana technologicznie maszyna niezbędna w leczeniu chorób i dolegliwości płuc lub serca, przebiegających z niewydolnością oddechową. Nowoczesne koncentratory mogą znacznie ułatwić życie pacjentów. Dowiedz się, czym dokładnie jest koncentrator tlenu, jak działa i kto powinien z niego korzystać.
Do czego służy koncentrator tlenu?
Aparat do tlenoterapii to sprzęt służący do dostarczania pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu, wynoszącą przynajmniej 90%. To urządzenie niezbędne w przypadku różnych chorób układu oddechowego lub krążenia, zwłaszcza w leczeniu niewydolności oddechowej występującej przy chorobach serca czy płuc. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje maszyn do tlenu: stacjonarne, czyli dość ciężkie, często duże aparaty używane w warunkach domowych, wymagające stałego podłączenia do prądu, a także modele mobilne, które można łatwo przenosić i stosować poza domem. Modele stacjonarne cechują się znacznie wyższą wydajnością niż wersje przenośne, jednakże nie są tak praktyczne jak aparaty mobilne, które można ze sobą zabrać na wyjazd wakacyjny czy do pracy.
Dzięki swej konstrukcji i zastosowaniu nowoczesnych, praktycznych rozwiązań technologicznych aparat do oddychania jest uznawany za polecaną alternatywę dla butli tlenowych. Działanie koncentratora tlenu jest znacznie bezpieczniejsze i wydajniejsze. Sprzęt ten nie stwarza bowiem ryzyka wybuchu, a w razie pożaru nie roznieca ognia, ponieważ nie zwiększa objętości tlenu w pomieszczeniu. Ponadto charakteryzuje się prostą obsługą, co jest szczególnie ważne w przypadku stosowania u osób starszych. Z powodzeniem można go używać w warunkach domowych.
Koncentrator tlenu – działanie
Jak działa koncentrator tlenu? Sposób funkcjonowania tego urządzenia jest prosty. Aparat medyczny pobiera z otoczenia powietrze, które, jak wiadomo, składa się w 21% z tlenu, 78% azotu oraz śladowych ilości innych gazów. Następnie maszyna absorbuje azot, co sprawia, że do organizmu chorego trafia niemal czysty tlen w stężeniu przekraczającym aż 90%. Tlen, który tym sposobem przyjmuje pacjent, jest nazywany tlenem medycznym. Ponadto urządzenie filtruje i oczyszcza podawany gaz, a w przypadku dołączenia do niego specjalnego pojemnika, dodatkowo go nawilża.
Wysokiej jakości, nowoczesna maszyna do tlenu może pracować niezawodnie w trybie ciągłym nawet przez 24 godziny na dobę. Sprzęt dostarcza w czasie minuty określoną ilość tlenu – zazwyczaj w zakresie od 0,5 do 5 litrów. W koncentratorze tlen produkowany jest przez cały czas i nie kończy się. W przeciwieństwie więc do butli tlenowych nie wymaga wymiany żadnych pojemników.
Koncentrator tlenu – dla kogo?
Do podstawowych wskazań do używania aparatów tlenowych należą przede wszystkim choroby układu oddechowego. Koncentrator tlenu domowy jest szczególnie polecany pacjentom cierpiącym na astmę oskrzelową, mukowiscydozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), raka lub zwłóknienie płuc, a także dysplazję oskrzelowo-płucną.
Podawanie tlenu medycznego to także ważna forma leczenia w przypadku osób ze schorzeniami i problemami kardiologicznymi, takimi jak niedociśnienie albo nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, zwłóknienie mięśnia sercowego, dusznica bolesna oraz sercowe bóle w klatce piersiowej.
Koncentratory tlenu do oddychania poprawiają też efekty wdrożonego leczenia w przypadku chorób onkologicznych. Pozytywnie wpływają na ogólną jakość życia pacjenta.
Aparaty tlenowe znajdują zastosowanie również w innych obszarach życia. Maszyny te mogą poprawić kondycję psychiczną pacjentów cierpiących na depresję i inne schorzenia psychiczne. Zmniejszają nasilenie objawów menstruacyjnych, menopauzalnych i alergicznych. Wspomagają rehabilitację po zabiegach, dzięki czemu mogą być przydatne u pacjentów pozabiegowych czy pooperacyjnych. Aparat do tlenoterapii może być ponadto wykorzystywany w przypadku problemów z koncentracją, przy nawracających bólach głowy lub bezsenności. Nowoczesne urządzenie znajdzie zastosowanie w stanach chronicznego zmęczenia albo przy długotrwałej ekspozycji na stres.