Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życia oraz postrzeganie niebezpieczeństwa związanego z zarażeniem. Zaczęliśmy zwracać większą uwagę na zapewnienie czystości w miejscach, w których przebywamy, znacząco wzrosła również świadomość dbania o dezynfekcję. W zatłoczonych miejscach wirusy gromadzą się w powietrzu i na powierzchniach, a ryzyko zarażenia znacząco wzrasta. Wraz ze wzrostem zakażeń pojawiło się pytanie – jak w łatwy i niewymagający dużego nakładu pracy sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2? Dzięki badaniom naukowym udowodniono, że w walce z wirusem, do dezynfekcji oprócz środków chemicznych można stosować również światło ultrafioletowe.
Od lat, lampy emitujące światło UV wykorzystywane są do dezynfekcji w miejscach, gdzie czystość mikrobiologiczna ma szczególne znaczenie. Takie urządzenia dezynfekują szpitale, przychodnie, bloki operacyjne czy sale zabiegowe. Dotychczas odbywało się to jednak w pustych pomieszczeniach. Promieniowanie UV-C wytwarzane przez lampy przy bezpośredniej metodzie dezynfekcji, jest bowiem niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jest to, więc rozwiązanie, które nie sprawdzi się w każdym miejscu, szczególnie w czasie pandemii, gdy najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom znajdującym się w tych samych pomieszczeniach, często przez kilka godzin. Sytuacja pandemii zmusiła, więc do poszukiwania nowych rozwiązań i stworzenia lamp UV-C, które bezpiecznie dezynfekują powietrze w obecności ludzi. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa bezpieczeństwo w naszym życiu, umożliwiając spotykanie się z ludźmi w większych skupiskach i minimalizując ryzyko zarażenia.
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 marca:
„Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV”.
Promieniowanie UV-C, co to jest?
Promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 250-265 nm posiada najbardziej efektywne działanie bakteriobójcze. Skutecznie niszczy wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby i eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych. Najskuteczniejsze działanie bakterio – oraz zarodnikobójcze wykazuje promieniowanie typu UVC. Słońce w naturalny sposób emituje światło ultrafioletowe, ale większość widma UV-C jest blokowana przez warstwę ozonową Ziemi. Energia krótkofalowa z UVC jest, więc szkodliwa dla ludzi, ale również jest zdolna do inaktywacji mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie i pierwotniaki. Promieniowanie UV-C szybko przenika do patogenów i jest absorbowana w ich komórkowym DNA i RNA, uszkadzając kwasy nukleinowe i zapobiegając infekcjom oraz ich rozmnażaniu.
Wszystkie dotychczas przebadane wirusy i bakterie, w tym wirus SARS-CoV-2, reagują na dezynfekcję UV-C. Jak wskazuje stanowisko WHO, wirus przy kontakcie ze światłem ultrafioletowym typu C (UV-C) przy 254 nm zostaje całkowicie inaktywowany.
Czy lampy UV-C są bezpieczne?
Lampy przepływowe to nowoczesne urządzenia do dezynfekcji powietrza promieniami UV, które są całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ich specjalna konstrukcja umożliwia wykorzystanie promieniowania krótkofalowego UV-C, w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Urządzenia do dezynfekcji, działają na zasadzie wymuszonego przepływu powietrza. Najpierw powietrze w pomieszczeniu zostaje zassane do komory dezynfekującej, następnie jest poddawane działaniu promieniowania UV-C, a następnie oczyszczone zostaje wypuszczone na zewnątrz. Nawet 99,9 proc. koronawirusów może zostać zabitych pod wpływem światła UV-C. Przepływowe lampy UV-C dzięki swojej osłoniętej obudowie, nie powodują wydostania się światła UV-C na zewnątrz, dzięki czemu można z nich bezpiecznie korzystać zarówno w domu, jak i w każdym miejscu publicznym. Lampy dostępne są w wersji z zabezpieczeniem przed przypadkowych otwarciem, z licznikiem czasu, który informuje o konieczności wymiany świetlówki czy programatorem umożliwiającym włączenie lampy w ustalone dni tygodnia i godziny. Lampy przeznaczone są do stałego montażu na ścianie lub suficie, ale znajdziemy również wersje mobilne, które umożliwiają łatwe przemieszczenie urządzenie w dowolne miejsce.
Zapoznaj się z komunikatem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i Państwowego Instytutu Badawczego na temat zmniejszenie zagrożenia COVID-19 przez zastosowanie promieniowania nadfioletowego.
Komunikat dostępny TUTAJ.