Dla kogo będzie odpowiedni koncentrator tlenu przenośny?
Koncentratory tlenu to urządzenia wspomagające pacjentów z zaburzeniami oddychania. Postępująca technologia umożliwiła nam korzystanie z tlenoterapii nie tylko w szpitalach, ale także w zaciszu domowym i poza nim. Mobilne koncentratory tlenu zrewolucjonizowały rynek i sprawiły, że pacjenci mogą stosować tlenoterapię w każdym miejscu, w którym nie ma możliwości podpięcia do zasilania. Mobilna maszyna dzięki wbudowanemu akumulatorowi, dostarczy pacjentowi tlen w czasie spacerów, zakupów oraz innych aktywności na świeżym powietrzu. Nowoczesne przenośne koncentratory tlenu spełniają kryteria akceptacji FAA, czyli nadają się także do użytku na pokładzie samolotu.
Aparat tlenowy w wersji mobilnej rozwiązuje przede wszystkim problem z dostępem do zasilania. Urządzenie posłuży osobom, które nie chcą rezygnować z codziennych aktywności wykonywanych na zewnątrz. W zależności od modelu i ustawień, zapewni nieprzerywany dopływ tlenu nawet do 13 h. Nowoczesne koncentratory tlenu wyposażone są również w ładowarki samochodowe, które umożliwiają szybkie podładowanie sprzętu np. w czasie podróży. Omawiany sprzęt rozwiązuje również problem z transportem urządzenia – jest niezwykle lekki i niewielkich rozmiarów w przeciwieństwie do ważących czasami kilkadziesiąt kilogramów wersji stacjonarnych.
Jaki koncentrator tlenu przenośny będzie najlepszy?
Kupując koncentrator zasilany akumulatorem należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Najważniejsze z nich omawiamy poniżej.
Typ przepływu
Dostępne są 2 typy przepływu. Przepływ impulsowy (zwany także przepływem przerywanym) i przepływ ciągły. Twój lekarz określi, który rodzaj przepływu jest dla Ciebie odpowiedni, zgodnie z Twoją receptą i zapotrzebowaniem na tlen.
Rozmiar i waga
Przenośne koncentratory tlenu mają być łatwe w transporcie, kompaktowe i lekkie. Czasami mniejsza waga oznacza jednak mniejsze możliwości koncentratora.
Natężenie przepływu
Natężenie przepływu to ilość tlenu dostarczana do organizmu na minutę. Modele z przepływem impulsowym będą wykorzystywać ustawienia numeryczne do określenia natężenia przepływu (np. 1-3 lub 1-6), z kolei modele z przepływem ciągłym wykorzystują liczbę litrów na minutę i można je ustawić w odstępach półlitrowych. Ważne jest, aby pamiętać, że ponumerowane ustawienia koncentratorów pulsacyjnych niekoniecznie są takie same. Będą się różnić w zależności od modelu i marki, dlatego istotne jest porównanie tabeli ustawień przepływu.
Żywotność baterii
Żywotność baterii przenośnego koncentratora tlenu jest głównym czynnikiem decydującym o tym, ile czasu można przebywać z dala od jednostki stacjonarnej lub gniazdka elektrycznego w celu ładowania.
Maksymalny czas pracy na baterii będzie się różnił w zależności od ustawień koncentratora. Najkrótszy czas pracy uzyskamy na maksymalny ustawieniu przepływu tlenu.
Zatwierdzenie FAA
Aby legalnie wnieść urządzenie przenośne na pokład samolotu, musi on być zgodny z wytycznymi FAA. Jeśli więc planujesz podróżować samolotem z mobilnym koncentratorem pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić czy sprzęt, który planujesz zakupić posiada zatwierdzenie FAA.
Sprawdź koncentrator z certyfikatem FAA.
Filtr
Koncentratory wykorzystują specjalny filtr i sito do wyciągania azotu z otaczającego powietrza i dostarczania skoncentrowanego tlenu do pacjenta. Większość urządzeń będzie wyposażona w filtry, które użytkownik może łatwo wymieniać i konserwować, a większość z nich obejmuje gwarancja.
Poziom dźwięku
Dźwięk wydobywający się z mobilnego koncentratora będzie się różnić w zależności od modelu. Chociaż większość z nich ma być stosunkowo dyskretna, niektóre są głośniejsze niż inne. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują używać sprzętu w miejscach takich jak ciche biuro lub podczas snu z partnerem.
Akcesoria
Większość modeli wraz z zakupem mobilnego koncentratora tlenu zawiera podstawowe akcesoria, takie jak torba transportowa i kable ładujące. Wiele z nich ma również inne akcesoria, które można kupić osobno, takie jak uchwyty na plecaki lub akumulatory o podwójnym rozmiarze.
Gwarancja
Typowa gwarancja wynosi od trzech do pięciu lat. Większość z nich jest podzielona na części, określające różne poziomy gwarancji dla koncentratora, akumulatorów, łóż sitowych i akcesoriów. Warto dopytać sprzedawcę o czas gwarancji przed zakupem lub sprawdzić na stronie produktowej.