Koncetratory tlenu

Dla kogo będzie odpowiedni koncentrator tlenu przenośny?

Dla kogo będzie odpowiedni koncentrator tlenu przenośny?

Dla kogo będzie odpowiedni koncentrator tlenu przenośny?

Koncentratory tlenu to urządzenia wspomagające pacjentów z zaburzeniami oddychania. Postępująca technologia umożliwiła nam korzystanie z tlenoterapii nie tylko w szpitalach, ale także w zaciszu domowym i poza nim. Mobilne koncentratory tlenu zrewolucjonizowały rynek i sprawiły, że pacjenci mogą stosować tlenoterapię w każdym miejscu, w którym nie ma możliwości podpięcia do zasilania. Mobilna maszyna dzięki wbudowanemu akumulatorowi, dostarczy pacjentowi tlen w czasie spacerów, zakupów oraz innych aktywności na świeżym powietrzu. Nowoczesne przenośne koncentratory tlenu spełniają kryteria akceptacji FAA, czyli nadają się także do użytku na pokładzie samolotu.

 

Dla kogo będzie odpowiedni koncentrator tlenu przenośny?

Aparat tlenowy w wersji mobilnej rozwiązuje przede wszystkim problem z dostępem do zasilania. Urządzenie posłuży osobom, które nie chcą rezygnować z codziennych aktywności wykonywanych na zewnątrz. W zależności od modelu i ustawień, zapewni nieprzerywany dopływ tlenu nawet do 13 h. Nowoczesne koncentratory tlenu wyposażone są również w ładowarki samochodowe, które umożliwiają szybkie podładowanie sprzętu np. w czasie podróży. Omawiany sprzęt rozwiązuje również problem z transportem urządzenia – jest niezwykle lekki i niewielkich rozmiarów w przeciwieństwie do ważących czasami kilkadziesiąt kilogramów wersji stacjonarnych.

 

Jaki koncentrator tlenu przenośny będzie najlepszy?

Kupując koncentrator zasilany akumulatorem należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Najważniejsze z nich omawiamy poniżej.

Typ przepływu

Dostępne są 2 typy przepływu. Przepływ impulsowy (zwany także przepływem przerywanym) i przepływ ciągły. Twój lekarz określi, który rodzaj przepływu jest dla Ciebie odpowiedni, zgodnie z Twoją receptą i zapotrzebowaniem na tlen.

Rozmiar i waga

Przenośne koncentratory tlenu mają być łatwe w transporcie, kompaktowe i lekkie. Czasami mniejsza waga oznacza jednak mniejsze możliwości koncentratora.

Natężenie przepływu

Natężenie przepływu to ilość tlenu dostarczana do organizmu na minutę. Modele z przepływem impulsowym będą wykorzystywać ustawienia numeryczne do określenia natężenia przepływu (np. 1-3 lub 1-6), z kolei modele z przepływem ciągłym wykorzystują liczbę litrów na minutę i można je ustawić w odstępach półlitrowych. Ważne jest, aby pamiętać, że ponumerowane ustawienia koncentratorów pulsacyjnych niekoniecznie są takie same. Będą się różnić w zależności od modelu i marki, dlatego istotne jest porównanie tabeli ustawień przepływu.

Żywotność baterii

Żywotność baterii przenośnego koncentratora tlenu jest głównym czynnikiem decydującym o tym, ile czasu można przebywać z dala od jednostki stacjonarnej lub gniazdka elektrycznego w celu ładowania.

Maksymalny czas pracy na baterii będzie się różnił w zależności od ustawień koncentratora. Najkrótszy czas pracy uzyskamy na maksymalny ustawieniu przepływu tlenu.

Zatwierdzenie FAA

Aby legalnie wnieść urządzenie przenośne na pokład samolotu, musi on być zgodny z wytycznymi FAA. Jeśli więc planujesz podróżować samolotem z mobilnym koncentratorem pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić czy sprzęt, który planujesz zakupić posiada zatwierdzenie FAA.

Sprawdź koncentrator z certyfikatem FAA.

Filtr

Koncentratory wykorzystują specjalny filtr i sito do wyciągania azotu z otaczającego powietrza i dostarczania skoncentrowanego tlenu do pacjenta. Większość urządzeń będzie wyposażona w filtry, które użytkownik może łatwo wymieniać i konserwować, a większość z nich obejmuje gwarancja.

Poziom dźwięku

Dźwięk wydobywający się z mobilnego koncentratora będzie się różnić w zależności od modelu. Chociaż większość z nich ma być stosunkowo dyskretna, niektóre są głośniejsze niż inne. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują używać sprzętu w miejscach takich jak ciche biuro lub podczas snu z partnerem.

Akcesoria

Większość modeli wraz z zakupem mobilnego koncentratora tlenu zawiera podstawowe akcesoria, takie jak torba transportowa i kable ładujące. Wiele z nich ma również inne akcesoria, które można kupić osobno, takie jak uchwyty na plecaki lub akumulatory o podwójnym rozmiarze.

Dla kogo będzie odpowiedni koncentrator tlenu przenośny?

Gwarancja

Typowa gwarancja wynosi od trzech do pięciu lat. Większość z nich jest podzielona na części, określające różne poziomy gwarancji dla koncentratora, akumulatorów, łóż sitowych i akcesoriów. Warto dopytać sprzedawcę o czas gwarancji przed zakupem lub sprawdzić na stronie produktowej.

Polecane produkty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *